Produkty hydrożelowe zalane wodą bardzo intensywnie ją chłoną. W efekcie znacząco powiększają swoją powierzchnię. Stosowane są one przede wszystkim w ogrodnictwie – mają za zadanie zmagazynować w sobie wodę w czasie, gdy jest jej pod dostatkiem, a następnie uwalniać ją do gleby, gdy nastaje suchszy czas.
Hydrożel znalazł też swoje zastosowanie w pedagogice, głównie w terapii integracji sensorycznej.
Swego czasu przyniosłam do pracy hydrożel i wielu moich podopiecznych (w tym nadwrażliwych dotykowo!) było nim zachwyconych.
Z moich obserwacji wynika, że nawet ci, którzy nie lubią dotykania piasku, mąki, plasteliny… Lubią wodę. Z tego względu jednym z początkowych elementów terapii nadwrażliwości dotykowej są u mnie wszelkiego rodzaju zabawy z wykorzystaniem wody i hydrożelu.
Hydrożel jest też na tyle tani i atrakcyjny dla dzieci, że spokojnie można polecić jego stosowanie w warunkach domowych. Obecna sytuacja zresztą szczególnie wymaga polecania rodzicom tego typu rozwiązań.
Uwaga! Hydrożel nie jest produktem spożywczym, dlatego stosowany może być może w terapii tylko tych osób, które są tego świadome!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz